LIIS

folklora.lv
Folkloras kopas
Muzīkas
Baltā stunda
Pasākumi
Par mums
Vēstkopas

Skola
Pēc programmas
Pēc alfabēta
Pārbaude

Krikumi
Atbalsts
Šrifti
Mpeg3
Saites
Adreses
Statistika
Viesu grāmata


Meklēt pa visām folklora.lv datnēm

Jūs esat Tīmekļa servera folklora.lv
.
apmeklētājs un šīs lapas
.
apmeklētājs.

Polka


    Polkas soļi ir ļoti dažādi un ļoti izplatīti visā Latvijā, lai gan ienākuši Latvijā samērā nesen. Izņēmums ir divsoļu polka, par kuru runājām iepriekšējā lapā - tā, domājams, latviešiem ir pazīstama krietni ilgāk.
    Polkas soļus vieno mūzika, pie kādas tie tiek dancoti (šādu mūziku, tāpat kā soli, mēdz saukt par polku). Praktiski, pie jebkuras mūzikas, kuras pavadījumā tiek dancots kāds polkas solis, var nodejot arī citu polkas soli, kaut gan ir polkas, kas vairāk piemērotas ātram tempam, un ir citas - kas lēnam. Mūzika tomēr pārsvarā gadījumu ir samērā jestra, un noteikti 2/4 vai 4/4 taktsmērā, tātad polkai vienmēr varam skaitīt līdzi "viens, div', trīs, četr', viens, div', trīs', četr', ...".
    Polkas soļus var iedalīt divās pamatgrupās (ja neskaita divsoļu polku, kas, lai arī satur palēcienu uz vienas kājas, tomēr ir stipri atšķirīga un šinīs grupās neietilpst): tādos, ko izpilda, palecoties uz abām kājām, un tādos, ko izpilda, palecoties uz vienas kājas.
    Polkas soļi, palecoties uz vienas kājas, izpildāmi apmēram šādi: tiek veikti trīs teciņi, skrējieni vai citi piemēroti soļi (piem. pievilciena) un tad viens palēciens. Pēc tam tas pats ar otru kāju.
    Savukārt polkas solis, palecoties uz abām kājām, tiek dejots šādi: pirms polkas sākuma jāpalecas uz abām kājām, tā, lai uz "viens" piezemētos. Piezemējoties viena kāja tiek likta pie zemes nedaudz ātrāk; pieņemsim, ka pirmajā reizē tā būs labā. Tad uz "div'" tiek sperts viegls solītis, parasti teciņš vai skrējiens, ar labo kāju, uz "trīs" - tāds pats solītis ar kreiso kāju, uz "četr" - palēciens ar abām kājām, tā lai uz nākamo "viens" piezemētos. Tad viss tas pats, bet ar otru kāju.

Polkas solis
palecoties uz vienas kājas, uz vietas
    Vadoties no ātruma, soļu garuma, platuma, kāju mētāšanas, lekšanas augstuma un citām pazīmē, polkas iedala sīki un smalki vairākos desmitos paveidu, kur daudziem ir savi, pat vairāki, nosaukumi; tos šeit neaprakstīsim, tomēr ceram, ka praktiskās nodarbībās skolotājs tev tos parādīs.
    Ja polku dejo pa pāriem un dejojot griežas apkārt, tad to sauc par apaļo polku.
    Varam secināt, ka polkas solis ir viens no daudzveidīgākajiem un izplatītākajiem latviešu deju soļiem. Par kādu citu soli, kas arī ir ļoti izplatīts, tomēr ne tik ļoti kā polka, jo tam nepieciešama savādāka mūzika, runāsim nākamajā lapā.


Palēciens

Trijsolis un valsis

Vai tu zini , ka...?
  • vārds "polka" nozīmē "poļu dancis", tātad varam secināt, ka poļiem bijusi liela loma polkas soļa vēsturē.


Autortiesības © 1998-2018, Ansis Ataols Bērziņš
Jautājumi, ierosinājumi un aizrādījumi var tikt sūtīti uz adresi ansis_N@N_folklora.lv

Lapa tapusi ar LIIS, SFL un Latnet atbalstu.
Lapa pēdējo reizi
pilnveidota
2006. gada 26. janvārī"Pāri jumtam" - tautas deju mūzika blīvplatēs un kasetēs!