LIIS

folklora.lv
Folkloras kopas
Muzīkas
Baltā stunda
Pasākumi
Par mums
Vēstkopas

Skola
Pēc programmas
Pēc alfabēta
Pārbaude

Krikumi
Atbalsts
Šrifti
Mpeg3
Saites
Adreses
Statistika
Viesu grāmata


Meklēt pa visām folklora.lv datnēm

Jūs esat Tīmekļa servera folklora.lv
.
apmeklētājs un šīs lapas
.
apmeklētājs.

Ritmisks skaņu sakārtojums


    Arī skaņas plūšana, protams, ir norise, un tai var piemist vai nepiemist ritms atkarībā no tā, kā atsevišķas skaņas savā starpā sakārtotas.
    Protams, arī attiecībā uz skaņu mēs ritmu varam izprast dažādi. Skaņa būs ritmiska racionālā nozīmē, ja tā vienmērīgi atkārtosies. Visritmiskākais tādā gadījumā būs vienmērīgi atkārtojušamies piesitiens.
    Turpretī skaņa būs ritmiska emocionālā nozīmē, ja tā saviļņos klausītāju. Piemēram, putnu dziesmas vienmēr ir patīkami saviļņojušas cilvēku sirdis, tāpēc tās arī nosauktas par dziesmām, nevis rukšķieniem vai bļāvieniem. Saviļņojoša var būt pat tik tehniska un šķietami nebaudāma skaņa kā motora rūkoņa , jo aiz tās jūtams tāles un ceļa vilinājums.
    Lai nu kā, bet ļaudīm patīkami saviļņojošu skaņu nekad nav bijis par daudz, un tie sāka tās radīt arī mākslīgi, lai tādējādi uzlabotu savu omu un palielinātu dzīvesprieku. Šo nodarbi mēs tagad saucam par muzicēšanu, bet tās rezultātā radītās skaņas - par mūziku. Mūziku var radīt gan dziedot, gan izmantojot kādus skaņu rīkus, par kuriem vēlāk runāsim sīkāk.
    Jebkura mūzika, ja vien tā nav neizdevusies, ir emocionāli ritmiska, jo tāds ir tās uzdevums - saviļņot cilvēku. Lielākoties mūzika ir arī racionāli ritmiska, jo tādējādi tā ir vieglāk izpildāma un uztverama, tomēr ne vienmēr. Kā piemēru piedāvāju tev noklausīties Suitu sievu dziedāto apdziedāšanās dziesmu. Pamēģini pasist plaukstas tās ritmā! Nekā... Te tiek pastiepts, te pavilkts, un racionālā viedokļa dziesmas ritmiskums iznāk diezgan apšaubāms, kamēr emocionālais ir neapstrīdams.
    Spilgts racionāli ritmiskas mūzikas piemērs ir danču melodijas. Tā ir mūzika, kurai skanot, ļaudis danco, pie tam danco parasti pa vairāki kopā, un ja tai nepiemistu racionāls ritms, būtu grūti kopīgās kustības saskaņot. Noklausies latgaliešu danci Čižyku Viļōnīšu izpildījumā. Tam gan nav grūti plaukstas līdzi pasist...
    Un tā kā mēs jau esam sākuši runāt par dančiem, tad aprunāsimies par ritmiskiem soļiem, bez kuriem danči diez vai būtu iedomājami.


Cilvēka, dabas un Visuma ritmi

Ritmiski soļi

Autortiesības © 1998-2018, Ansis Ataols Bērziņš
Jautājumi, ierosinājumi un aizrādījumi var tikt sūtīti uz adresi ansis_N@N_folklora.lv

Lapa tapusi ar LIIS, SFL un Latnet atbalstu.
Lapa pēdējo reizi
pilnveidota
2006. gada 26. janvārī"Pāri jumtam" - tautas deju mūzika blīvplatēs un kasetēs!