LIIS

folklora.lv
Folkloras kopas
Muzīkas
Baltā stunda
Pasākumi
Par mums
Vēstkopas

Skola
Pēc programmas
Pēc alfabēta
Pārbaude

Krikumi
Atbalsts
Šrifti
Mpeg3
Saites
Adreses
Statistika
Viesu grāmata


Meklēt pa visām folklora.lv datnēm

Jūs esat Tīmekļa servera folklora.lv
.
apmeklētājs un šīs lapas
.
apmeklētājs.

Trijsolis un valsis


    Šinī lapā runāsim par soļiem, ko danco pie 3/4 taktsmēra mūzikas, tātad tādas, kurai var skaitīt līdzi "viens, div', trīs, viens, div', trīs ...".
    Latviešu tautas dejās, kuras tiek dejotas pie šādas mūzikas, visbiežāk sastopams trijsolis. To dejojot, vispirms sper soli ar labo kāju, tad ar kreiso, tad atkal ar labo. Pirmais solis tiek uzsvērts, piemēram, kāju augstāk paceļot vai stiprāk piesitot, soli tālāk pasperot u.tml.
    Atkarībā no soļa veida trijsoļus iedala teciņu trijsolī (pamatā ir teciņa solis), skrējiena trijsolī (pamatā skrējiena solis), slīdošajā trijsolī (tiek izpildīts ar viegliem un plūstošiem vienāda garuma soļiem), valša trijsolī (īpaši uzsvērts un pagarināts pirmais solis; celšanās uz puspirkstiem ar iztaisnotu augumu un nolaišanās uz visas pēdas, atbrīvojot ceļu locītavas).

Trijsolis
uz vietas
    Trijsoli dejo gan uz priekšu, gan atmuguriski, gan sāniski. Apaļais trijsolis (pa pāriem griežoties) nav sevišķi izplatīts.
    Bieži vien trijsoli sauc par valsi, kas nav pareizi. Valša solis ir cits solis, tiesa gan, arī trīsdaļu metrā. Tas ienācis Latvijā daudz vēlāk, tāpēc sastopams galvenokārt jaunāku laiku dančos. Tomēr, tā kā tas dejots ballēs, tad tā nosaukums bieži vien pielipis arī šķietami līdzīgajam trijsolim.
    Valša solī pirmo soli sper garāku ar labo kāju, otrajā solī pievelk kreiso kāju klāt, trešajā - sper solīti uz vietas ar labo kāju. Pēc tam tas pats, sākot ar kreiso kāju.
    Valša soli dejo uz priekšu un atmuguriski, retāk uz sāniem, ļoti izplatīts ir apaļais valsis (to parasti saprot ar vārdu "valsis" arī mūsdienās).
    Tā, nu mēs būtu pārrunājuši izplatītākos latviešu danču soļus. Protams, ne visus, bet ja tu mācēsi nodejot kaut vai šos, tad danču vakarā varēsi godam turēt līdzi arī pieredzējušākiem dejotājiem.
    Zināms, ikkatra mūzika ir visupirms jānodzied vai jānospēlē, lai pie tās varētu padancot. Dziedāšanai papildus aprīkojums nav nepieciešams, pietiek ar paša rīkli. Spēlēšanai gan. Tāpēc parunāsim par muzicēšanas rīkiem.


Polka

Skaņu rīki

Vai tu zini , ka...?
  • vārds "valsis" nāk no spranču mēles ...


Tā tik ir doma!
  • Sarīko skolā danču vakaru, kurā ar klases un/vai skolas biedriem mācīsieties un dancosiet dančus. Tas var būt tāds pats pasākums kā diskotēka, tikai mūsdienu mūzikas vietā jāatskaņo latviešu danču melodijas. Vari pat uzaicināt kādu folkloras ansambli, lai tas paspēlē "dzīvajā".
  • Ja tu dzīvo Rīgā, vari nākt uz Danču klubu pamācīties dancot. Nekautrējies, tur visi ir laipni gaidīti!


Autortiesības © 1998-2018, Ansis Ataols Bērziņš
Jautājumi, ierosinājumi un aizrādījumi var tikt sūtīti uz adresi ansis_N@N_folklora.lv

Lapa tapusi ar LIIS, SFL un Latnet atbalstu.
Lapa pēdējo reizi
pilnveidota
2006. gada 26. janvārī"Zirnīšiem skaisti ziedi" - albums blīvplatēs un kasetēs!